monko. logo

dripper

kilka słów o metodzie

Kawa z tego urządzenia to doskonała alternatywa dla americano. Idealnie uwalnia aromaty z singli i pozwala cieszyć się smakiem dużej czarnej kawy. Jest delikatna, a jej przygotowanie nie zajmuje więcej niż kilka minut. Świetnie nadaje się na przyjęcia, gdy gościmy wielu kawoszy, lub na wyjazdy, bo sam sprzęt zajmuje niewiele miejsca. No to kap, kap.

krok 1

Wstaw do zagotowania 400 ml przefiltrowanej wody, a w tym czasie zmiel 24 gram ziarna na grubość przypominającą sól morską. 

kawa zmielona pod drip

krok 2

Ustaw dripper na kubku, filiżance lub dzbanku, włóż filtr i okrężnym ruchem przelej filtr gorącą wodą, by ogrzać naczynie i pozbyć się niepożądanych smaków. Wylej wodę z kubka.

przelewanie filtra wodą

krok 3

Wsyp kawę w sam środek filtra. Staraj się nie rozsypywać jej po brzegach. Następnie delikatnie potrząśnij naczyniem by wyrównać powierzchnie kawy. Tak przygotowane “łoże” poprawi równe przenikanie wody.Umieść dripper na dzbanku lub filiżance, umieść cały zestaw na wadze cyfrowej i wytaruj.

ułożenie kawy w filtrze

krok 4

Dozuj niewielką ilość wody ruchem kolistym począwszy od środka na zewnątrz filtra (unikaj polewanie filtra). Potraktuj kawę wodą w ilości dwukrotnie większą niż masa użytej kawy. W tym przypadku to będzie 50 ml wody. Zauważysz, że kawa wchłonie wodę i zacznie rosnąć. To tak zwany “bloom”. Daj kawie rozkwitnąć conajmniej 30 sekund.

kawa w dripie

krok 5

Teraz możesz spiralnym ruchem wlać pozostałą część wody. Ale zrób to na 3 zalania po około 100 ml wody. Zalewaj od środka na zewnątrz unikając polewania filtra.

drip

krok 6

Odczekaj, aż cała kawa spłynie na dno i zdejmij dripper z naczynia. Kontroluj czas. Cały proces nie powinien zająć dłużej jak 3 minuty. Jeśli czas przepływu wody wydłużył się za bardzo to oznacza, że następnym razem powinno się zmielić troszkę grubiej. Z kolei przelanie się wody w krótkim czasie oznacza, że kawa została zmielona za grubo.

drip

krok 7

Twoja kawa jest gotowa.

drip
będziesz potrzebować

dripper

filtr

kawa ziarnista – 24 g

💦 przefiltrowana woda – 350 ml

młynek

waga

czajnik

⏱ stoper – czas operacji 3 minuty

 

udostępnij / share

Masz pytania? Kliknij w filiżankę i zapytaj eksperta.

produkty rekomendowane dla tej metody

smacznego.

kubek kawy monko.