aeropress – klasycznie

kilka słów o metodzie "klasycznej"

To najmłodsze dziecko w rodzinie alternatywnych urządzeń do parzenia kawy. Wynalezione przez Aerobie odpowiedzialną za stworzenie lecącego dysku znanego powszechnie jako frisbee. W środowisku baristów zwane jest strzykawką, bo przypomina ją wyglądem, a kawa z aeropressu daje naprawdę niezłego kopa. Jest przy tym gładka, bogata w smaku i aromatyczna. Sprzęt świetnie nadaje się na wyjazdy i wypady plenerowe, bo ma niewielkie rozmiary i wykonany jest z trwałego tworzywa. Jak to strzykawka. Dziś pokażemy Ci metodą “klasyczną”. Jeśli chcesz, może również spróbować zaparzyć metodą “odwróconą” z angielskiego zwaną “invertem“.

krok 1

Wstaw do zagotowania 200 ml przefiltrowanej wody, a w tym czasie zmiel 17 gram ziarna na grubość przypominającą coś pomiędzy solą morską a solą drobną. Jeśli nie masz młynka, możesz obejść ten krok korzystając z naszych dedykowanych saszet – kawa podróżnika do aeropressa.

aeropress

krok 2

Rozłóż urządzenie, tak aby tłok i obudowa znajdowały się osobno. Załóż papierowy filtr do sita, przykręć je do obudowy, postaw całość na kubku i zalej gorącą wodą. W ten sposób przepłuczesz filtr i rozgrzejesz aeropress oraz kubek.

aeropress

krok 3

Wsyp świeżo zmieloną kawę do aeropressa i zalej gorącą wodą (unikaj wrzątku!) w ilości dwukrotnie większą niż masa użytej kawy. W tym przypadku to 35 ml wody – mniej więcej do poziomu oznaczenia nr 1️⃣. Zamieszaj szpatułą dołączoną do urządzenia lub delikatnie zakołysz aeropressem i daj kawie rozkwitnąć conajmniej 30 sekund.

aeropress

krok 4

Dolej resztę wody do poziomu oznaczonego cyfrą 4️⃣. Ponownie dokładnie zamieszaj i pozostaw na 2 minuty.

aeropress

krok 5

Trzymając aeropress na kubku delikatnie i ostrożnie wsuń tłok aeropressa do obudowy.

aeropress

krok 6

Pomiędzy kawą, a tłokiem wytworzy się poduszka powietrzna. To właśnie aero-press. Zacznij przeciskać tłok aż usłyszysz “psssst”. To znak, że kawa gotowa. Jeśli pchanie tłoka wydaje się zbyt łatwe, mielenie jest prawdopodobnie zbyt grube. Jeśli jest bardzo trudno przepchnąć tłok, są szanse, że mielenie jest zbyt drobne. Spokojnie, kilka razy i dojdziesz do perfekcji. Możesz też skorzystać z profesjonalnie zmielonych ziaren kawy podróżnika dedykowanej do aeropressa.

aeropress

krok 7

Napój jest gotowy, czyli kawa na ławę!

P.S. Po odkręceniu nakrętki sita możesz wyjąć filtr i krążek sprasowanych fusów przesuwając wewnętrzną sekcję aeropressa o ostanie półtora centymetra – w ten łatwy sposób pozbędziesz się fusów.

aeropress
będziesz potrzebować

aeropress

filtr

kawa ziarnista – 17 g

💦 przefiltrowana woda – 200 ml

młynek

waga

czajnik

⏱ stoper – czas operacji 3 minuty

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
udostępnij / share

Masz pytania? Kliknij w filiżankę i zapytaj eksperta.

produkty rekomendowane dla tej metody

aeropress go

179,00 

filtry aeropress

29,00 

monko. brazylia de ferro

39,00 115,00 

smacznego.

kubek kawy monko.