monko. logo

aeropress – metoda odwrócona

kilka słów o metodzie "odwróconej"

To najmłodsze dziecko w rodzinie alternatywnych urządzeń do parzenia kawy. Wynalezione przez Aerobie odpowiedzialną za stworzenie lecącego dysku znanego powszechnie jako frisbee. W środowisku baristów zwane jest strzykawką, bo przypomina ją wyglądem, a kawa z aeropressu daje naprawdę niezłego kopa. Jest przy tym gładka, bogata w smaku i aromatyczna. Sprzęt świetnie nadaje się na wyjazdy i wypady plenerowe, bo ma niewielkie rozmiary i wykonany jest z trwałego tworzywa. Jak to strzykawka. Dziś pokażemy Ci metodą zwaną “odwróconą” w slangu “invert”.

krok 1

Wstaw do zagotowania 200 ml przefiltrowanej wody, a w tym czasie zmiel 17 gram ziarna na grubość przypominającą coś pomiędzy solą morską a solą drobną. Jeśli nie masz młynka, możesz obejść ten krok korzystając z naszych dedykowanych saszet – kawa podróżnika do aeropressa.

17 g kawy monko.

krok 2

Złóż urządzenie, aby koniec tłoka znajdował się za pozycją nr 4. Ustaw je wylotem do góry i zalej gorącą wodą, by je ogrzać. Po czym wylej wodę. Wsyp kawę – możesz użyć dostarczonego w zestawie lejka, żeby nie narobić bałaganu.

aeropress

krok 3

Zalej kawę gorącą wodą (unikaj wrzątku!) w ilości dwukrotnie większą niż masa użytej kawy. W tym przypadku to 35 ml wody – mniej więcej do poziomu oznaczenia nr 4️⃣. Zamieszaj szpatułą dołączoną do urządzenia lub delikatnie zakołysz aeropressem. Postaw i daj kawie rozkwitnąć conajmniej 30 sekund.

aeropress

krok 4

Dolej resztę wody, do poziomu oznaczonego cyfrą 1️⃣. Ponownie dokładnie zamieszaj i pozostaw na 2 minuty. 

aeropress

krok 5

Chwyć plastikowe sito aeropressa za “uszy” i włóż do niego papierowy filtr. Przelej go gorącą wodą. Nad kubkiem lub jeśli jesteś bardzo eko, nad aeropressem. Nie oparz się.

przelewanie filtra

krok 6

Zakręć nakrętkę na aeropressie, przystaw do niego kubek do góry nogami i całość obróć o 180 stopni, w ten sposób nie uronisz ani kropli. Pomiędzy kawą, a tłokiem wytworzy się poduszka powietrzna. To właśnie aero-press. Zacznij przeciskać tłok aż usłyszysz “psssst”. To znak, że kawa gotowa. Jeśli pchanie tłoka wydaje się zbyt łatwe, mielenie jest prawdopodobnie zbyt grube. Jeśli jest bardzo trudno przepchnąć tłok, są szanse, że mielenie jest zbyt drobne. Spokojnie, kilka razy i dojdziesz do perfekcji. Możesz też skorzystać z profesjonalnie zmielonych ziaren kawy podróżnika dedykowanej do aeropressa.

wyciskanie aeropressa

krok 7

Napój jest gotowy, czyli kawa na ławę!

P.S. Po odkręceniu nakrętki sita możesz wyjąć filtr i krążek sprasowanych fusów przesuwając wewnętrzną sekcję aeropressa o ostanie półtora centymetra – w ten łatwy sposób pozbędziesz się fusów.

kubek kawy
będziesz potrzebować

aeropress

filtr

kawa ziarnista – 17 g

💦 przefiltrowana woda – 200 ml

młynek

waga

czajnik

⏱ stoper – czas operacji 3 minuty

 

udostępnij / share

Masz pytania? Kliknij w filiżankę i zapytaj eksperta.

produkty rekomendowane dla tej metody
aeropress go
Out of Stock

aeropress go

179,00 

filtry aeropress

29,00 

monko. brazylia de ferro

39,00 115,00 

smacznego.

kubek kawy monko.